.

.
Spina bifida ve hidrosefali hastası biricik kızıyla evde etkinlikler yapan, okul öncesi oğretmeni bir anneyim.

30 Mart 2015 Pazartesi

oyun halısı yapımı (duyu battaniyesi) play mats D.I.Y

Kızım doğmadan hatta evlenmeden yaptığım kızımın ilk oyuncağı :)
Üniversitede ders için yapmıştım bunu, bi gün kızım da kullanılabilir umuduyla yaptım şükürler olsun Rabbime o günleri nasip etti bana. Hamdolsun. Kızım bu oyuncağı anlayabildiginde 5 aylikti. Ellerini bacaklarinı biraz geç kullanmayı öğrendi ama diğer çocuklar bu tarz bi oyuncaği 3-4 aylıktan itibaren kullanılabilir. 
Bu oyuncak yapımında annemden çok büyük destek aldım. Ben tasarladım yine annem dikti. Dikiş dikmeyi öğrenmem gerek ama bir türlü beceremiyorum gerçi öle büyük bi çaba sarf etmedim  bunun için. Annem kendi dikiş makinesini bana verdi sırf öğreneyim diye,merak edip de bi açıp dikmedim daha hiç. Ne zaman dikiş makinesiyle bi işim olsa annemi çağırıyorum, makinenin bize gelmesinin pek faydası olmadı sanırım.


Duyu battaniyesinin yapımi için,3 çeşit yarımsar metre kumaş aldım. Desenli bölümlerini kesip parça parça birlestirdik. Sarı ördeklerin olduğu bölümlerden birine bagcik baglamayi ogretmek icin  halkalar ve bagcik ekledik,  diger bir bolume fermuar  acip kapatma becerisini ogretebilmek icin fermuar ekleyip icine hisirtili bi poset koydumki daha cok dikkatini ceksin, son olarak dugme ilklemeyi ogretebilmek icin 3 adet iri renkli düğmelerden yerlestirdik, bu sayede oyuncaga islevsellik katarak, oyucagin yas araligini genislettik. Bebekken mobilleriyle daha ilerki zamanlarında ise bu becerileri kazanmak için rahatlıkla kullanılabilecek güzel bi oyuncak oldu. Altına ise serme elyaf koydumki yumuşacık olsun. Mobillerin asılı olduğu bölümü su borusundan yaptık. Dışını kumaşla kapladik. Uçlarına cirt cirt yaptık.  Üzerine sesli renkli mobiller astık. Enson şeffaf laylondan oyuncağı içine koymak için kap yaptık. Laylonun etrafına fermuar diktik. Katlayıp saklaması çok kolay oldu. 
Mobil asılı olan bölümlere daha farklı renkte, sesli oyuncaklarda asılabilir. Çocuk doğduktan sonra ilk zamanlar siyah beyaz nesneleri görebildiği için başta böyle oyuncaklar hazırlanıp asılabilir. Daha sonra renkli oyuncaklara geçilebilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder